Rynek nieruchomości a COVID-19 – wyniki ankiety

Zgodnie z zapowiedzią, publikujemy wyniki ankiety przeprowadzonej wśród klientów En Casa, dotyczącej rynku nieruchomości mieszkaniowych w Warszawie w obliczu epidemii wirusa COVID-19.

Dane o ankiecie

Ankieta została przeprowadzona głównie wśród mieszkańców Warszawy oraz osób, które w ostatnim czasie przeprowadzały lub planowały przeprowadzić transakcję na rynku nieruchomości. Odpowiedzi otrzymaliśmy ponad 120 szt. Ankieta przeprowadzana była w dniach 16.03.2020 – 21.03.2020.

Wyniki ankiety – Rynek nieruchomości a COVID-19

Na dzień dzisiejszy, mamy już w Polsce wprowadzony stan pandemii. Pojawiają się coraz częściej znaki zapytania dotyczące całej ekonomii i gospodarki, nie tylko w ujęciu Polski i Unii Europejskiej, ale także dla całej światowej gospodarki. Ponadto, główne indeksy giełdowe straciły po kilkadziesiąt procent, kończąc wieloletnią globalną hossę, choć na koniec minionego tygodnia dało się zaobserwować niewielkie wzrosty [źródło: bankier.pl], a polska waluta zanotowała wyraźny spadek względem kursów EUR, USD i CHF. Czynników zmiennych i niewiadomych jest o wiele więcej, ale po przeszło tygodniu kwarantanny, poniżej na podstawie odpowiedzi z ankiety oraz reakcji ankietowanych, staramy się przewidzieć, co w najbliższych miesiącach czeka rynek nieruchomości mieszkaniowych.

Zapytaliśmy naszych Klientów o nastroje, przewidywania oraz  plany na najbliższą przyszłość, związane z rynkiem nieruchomości. Badanej grupie zadaliśmy 4 zamknięte pytania, pozostawiając dodatkowo możliwość ich skomentowania.

Skala jest niewielka, żeby oceniać nastawienie wszystkich Polaków. Jednak macie okazję sprawdzić jak na obecną sytuację patrzy część Warszawiaków. Badanie celowo przeprowadziliśmy już na samym początku narodowej kwarantanny, kiedy jeszcze większość odpowiedzi pozostała niewiadoma….

Powyżej zaprezentowaliśmy odpowiedzi na 3 pytania, ale to dodatkowe komentarze prezentują szczegółowe nastroje ankietowanych.

W odpowiedzi na pytanie o subiektywny komentarz dotyczący przyszłości rynku nieruchomości, przeważają 3 wiodące scenariusze, przy czym wspólnym mianownikiem dla niemal wszystkich odpowiedzi jest duża doza niepewności. Brak pewności, brak modeli do których można byłoby odnieść obecną sytuację i podejmować próby estymacji zachowania konsumentów, przedsiębiorców i całej gospodarki. To właśnie brak danych oraz brak możliwości odniesienia obecnej sytuacji do wydarzeń historycznych, powoduje, że wszystkie analizy są obarczone tak dużym błędem. Tym niemniej, oto poniżej 3 główne scenariusze..

Scenariusz nr 1:

Ceny nieruchomości wyraźnie spadną. Polski złoty osłabi się względem EUR i CHF. Nieruchomości inwestycyjne zakupione pod wynajem krótkoterminowy zapoczątkują ten trend a ich wartość zdewaluuje się w największym stopniu i najszybszym tempie. Inwestorzy wstrzymają czasowo swoją aktywność, czekając na rozwój wydarzeń i pojawiające się okazje.

Scenariusz nr 2:

Szeroko rozumiany rynek nieruchomości (mieszkaniowe, komercyjne, branża deweloperska) podobnie jak całą gospodarkę czeka kryzys.

Scenariusz nr 3:

Sytuacja na rynku nieruchomości nie ulegnie dużej zmianie. Ceny nieruchomości pozostaną na obecnym poziomie lub nieznacznie spadną. Planujący zakup dokonają go tak czy inaczej, decyzje zakupowe będą jednak podejmowane ostrożniej, a ceny nie powinny w najbliższym czasie zacząć rosnąć. Nieruchomości są postrzegane jako najbezpieczniejsza forma alokacji środków, szczególnie w długim okresie.

Dodatkowo w części odpowiedzi pojawia się jeszcze rozwarstwienie rynku nieruchomości mieszkaniowych na mieszkania oraz domy. Nasuwa się z tego wniosek, że w obliczu konieczności izolacji i pozostaniu we własnym miejscu zamieszkania z całą rodziną, część ludzi planujących zakup mieszkania lub alternatywnie domu, teraz zdecydowanie woli kupić dom nawet na obrzeżach Warszawy lub w podwarszawskiej miejscowości, niż mieszkanie.

Jako pośrednicy obsługujący zarówno rynek mieszkań jak i domów, obserwujemy ten trend w ostatnich 2 latach. Budowa infrastruktury drogowej, a w szczególności POW oraz trasy S79 zdecydowanie skróci czas dojazdu do miejsca pracy, dając jednocześnie komfort codziennego życia z dala od miejskiego zgiełku. Nie bez znaczenia pozostaje także aspekt finansowy. O ile tempo wzrostu cen mieszkań w ostatnich 2 latach było bardzo wysokie, o tyle ceny domów jednorodzinnych zarówno w Warszawie jak i miejscowościach satelickich,  pozostawały na niemal niezmienionym poziomie.

Widzimy zatem, że rynek nieruchomości mieszkaniowych czekają zmiany wielowymiarowe. Zapewne sposób poruszania się Klientów ulegnie zmianie, przenosząc część spotkań do świata wirtualnego. Sposób prezentacji nieruchomości również ulegnie zmianie. Nie wystarczy już kilka zdjęć oraz krótki opis. Przygotowując ofertę nieruchomości będziemy musieli zadbać nie tylko dobre zdjęcia, ale również wideo, czy spacer wirtualny, czytelny rzut i do tego wartościowy opis. Przede wszystkim agent będzie musiał wiedzieć wszystko na temat nieruchomości, które ma w swojej ofercie. To dostarczy klientom kupującym oraz najemcom większą ilość informacji, zanim do spotkania w nieruchomości rzeczywiście dojdzie.

Stan pandemii a decyzje zakupowe

Decyzje zakupowe zapewne będą podejmowane ostrożniej, w szczególności te dotyczące inwestycji, a nie zaspokojeniu własnych celów mieszkaniowych. Zmiany gospodarcze – wahania kursów walutowych, bardzo duże spadki notowane na wszystkich światowych giełdach, inflacja spowodowana obniżką stóp procentowych.

To spowoduje że wolne środki osób prywatnych będą sukcesywnie transferowane w stronę rynku nieruchomości, powodując jednocześnie postępujący wzrost popytu, co w obliczu rosnącej dość dynamicznie podaży, powinno częściowo utrzymać ceny na obecnym lub tylko nieznacznie niższym poziomie. Ten scenariusz oczywiście zależy bardzo od całej gospodarki oraz czasu. Im dłużej obecna sytuacja będzie trwać, tym dłuższa perspektywa powrotu popytu.

Pozytywnym aspektem jest to, ze nadal większość ankietowanych uważa branżę nieruchomości za dość stabilną. To ceny nieruchomości najpóźniej reagują na rynku. Są najmniej podatne na nastroje krótkofalowe. To daję nam nadzieję, że jak sytuacja minie (przecież kiedyś się to skończy), to w nieruchomościach nadal będziemy widzieć stabilizację. Nadal klienci będą kupować, ale oczywiście będzie to decyzja odwleczona w czasie.

Wedle naszych predykcji, nieruchomości których wartość jest najmniej zagrożona, to lokale położone w najlepszych lokalizacjach, w cenionych apartamentowcach i kamienicach z historią. Dodatkowo domy jednorodzinne, zarówno te w najbardziej cenionych miejscach w Warszawie, jak i lokalizacjach satelitarnych, szczególnie że rynek domów czeka w najbliższym czasie wzrost i rozkwit.

Wsparcie doświadczonego i skutecznego agenta nieruchomości za którym stoi renomowane biuro nieruchomości było zawsze istotnym elementem procesu transakcyjnego. Teraz będzie to jeszcze bardziej istotne. Zagregowana wiedza o danym segmencie rynku może okazać się nieocenioną pomocą przy podejmowaniu decyzji zakupowej, a na etapie poszukiwania ograniczyć ilość prezentacji do niezbędnego minimum. A rola umowy na wyłączność oraz współpraca z jednym, zaufanym doradcą ds. nieruchomości nabiera jeszcze mocniejszego znaczenia.

Poznaj zespół agentów ds. nieruchomości z En Casa i sprawdź jak mogą Ci pomóc.

Zadzwoń +48 607 388 349

FORMULARZ

Umów się z nami na spotkanie
i odkryj nowy komfort obsługi