Umowa na wyłączność – dlaczego warto

Renata Jaworska, Agent nieruchomości, En Casa Premium Real Estate

Rozpoczynając proces sprzedaży czy wynajęcia własnej nieruchomości warto rozważyć jak zrobić to najszybciej i najbardziej efektywnie. Jest wiele rozwiązań oraz dróg, które można wybrać. Jednak jedna wydaje się najbardziej skuteczna i bezpieczna. Jest to współpraca z zaufanym biurem i agentem nieruchomości na zasadach wyłączności.

Jest to jedyna forma, która gwarantuje maksymalne zaangażowanie się pośrednika w Twoje Zlecenie. W jego interesie leży bowiem inwestowanie w reklamę, promocję oraz intensywna praca tak, aby jak najszybciej doszło do transakcji. To również doskonałe rozwiązanie dla osób, które bardzo szanują swój czas, a zlecenie powierzą profesjonaliście. Umowa na zasadach wyłączności to gwarancja skuteczności, bezpieczeństwa oraz poufności.

Czym jest Umowa na zasadach Wyłączności

Istotą umowy na wyłączność jest zastrzeżenie, że pośrednik będzie jedynym zleceniobiorcą w zakresie pośrednictwa na rzecz sprzedaży lub wynajęcia oznaczonej nieruchomości. Mówiąc prościej, agent nieruchomości zastrzega, że tylko i wyłącznie on będzie wykonywał czynności na rzecz zbycia/wynajęcia Twojego lokalu. Każda inna osoba będzie zobowiązana do kontaktu z wybranym przez Ciebie agentem nieruchomości.

Dlaczego warto podpisać Umowę Ekskluzywną

Warto zauważyć, że sprzedaż oraz wynajęcie nieruchomości przy Umowie Ekskluzywnej to współpraca oparta na: jawności, bezpieczeństwie oraz efektywności. To są podstawowe cechy, których przy umowach otwartych nie spotkamy. Te wartości są filarem skutecznej współpracy.

Umowa otwarta jest iluzją tego, że “coś się dzieje”. Daje złudne poczucie działania zarówno pośrednikowi, jak i właścicielowi. Jeśli “wszyscy się zajmują” Twoją nieruchomością, to w konsekwencji nikt może tego skutecznie nie robić ani się poważnie nie zaangażować. Rozwinięciem tych słów jest kilka istotnych elementów:

Spójność informacyjna

Podpisując wiele umów otwartych z pośrednikami nieruchomości warto zastanowić się jak zostanie to odebrane przez potencjalnych klientów, gdy w Internecie pojawi się kilkanaście ogłoszeń tej samej nieruchomości. Klient może się obawiać, że skoro dana nieruchomość jest tak szeroko oferowana, to albo ma wady prawne i nikt nie jest nią zainteresowany poważnie, albo przyczyną jest zawyżona cena i mała atrakcyjność. Im mniej biur oferuje Twój lokal tym, oferta wydaje się bardziej ekskluzywna (co nie oznacza droga! ale wyjątkowa).

Daniel Tarka, agent nieruchomości En Casa

Co więcej, prezentowane oferty często się różnią od siebie (a nie powinny). Przedstawiana jest różna ilość pokoi w mieszkaniu, zróżnicowany metraż i piętro, co więcej nawet ceną i lokalizacją się odróżniają. Niespójność informacyjna powoduje chaos, który odbija się negatywnie tylko na Tobie.

Umowa Ekskluzywna eliminuje te zagrożenia. Twoje ogłoszenie na każdym portalu oraz na wybranych stronach internetowych pojawi się tylko raz z jedną firmą i osobą do kontaktu. To podkreśla jego wyjątkowość i uniemożliwia zmianę (zaniżanie!) ceny przez innych, nieznanych nam pośredników. To gwarantuje aktualność, spójność oraz pełen przepływ informacji.

Szeroka dostępność

Umowa na wyłączność jest realnym mechanizmem wspierającym transakcję. Wiąże się bowiem z szerokim zakresem czynności promocyjnych, których przy umowie otwartej wykonywać nikt nie będzie. Pośrednik w ofercie przedstawi jak najbardziej zachęcające, ale także dokładne informacje o nieruchomości. Poda adres, szczegółowo opisze lokalizację, zachęci do powieszenia banera oraz wykorzysta inne kanały marketingowe, aby w jak najbardziej efektywny sposób pozyskać dla Ciebie klienta.

Biuro nieruchomości, Enklawa Wilanow, New Edge,

Rozczyniając proces sprzedaży Agent Nieruchomości może również zaproponować organizację Dnia Otwartego, czyli wydarzenia na które zaprasza agentów współpracujących oraz potencjalnych klientów. Jest to bardzo dobry sposób promocji nieruchomości.

Częstą obawą właścicieli jest to, że zawarcie takiej umowy spowoduje, że tylko jedna agencja będzie miała Twoją nieruchomość w ofercie, a przecież też inne biura mogą mieć potencjalnych klientów. Na to odpowiedzią jest system MLS oraz SWO PREMIUM. Są to systemy oparte na wymianie ofert na zasadach wyłączności między biurami nieruchomości. W jednej chwil dostęp do Twojej oferty mają setki pośredników. Oferta prezentowana jest z pełną galerią zdjęć i szczegółowym opisem oraz lokalizacją. Ogłoszenie trafia do bazy, gdzie faktycznie poszukuje się “dobrych ofert”, tego nie daje żadna inna umowa.

Bezpieczeństwo oraz poufność

Jedna umowa oznacza jedno biuro i pośrednika. Ty wybierasz z kim chcesz współpracować i kto ma Cię reprezentować. Na każdym spotkaniu, wizycie w Twoim lokalu jest ten sam człowiek, który odpowiada za to co się dzieje. Możesz być pewny, że od samego początku do końca transakcji kontaktujesz się z jednym pośrednikiem, który doskonale zna aktualną sytuację. Wszystkie niezbędne informacje, czasem poufne, przekazujesz tylko jednej osobie.

Wygoda

Umowa na wyłączność gwarantuje stałą współpracę z jedną osobą, która świadczy dla Ciebie usługę. Tylko ten pośrednik będzie koordynował spotkania oraz przepływ informacji. Nie ma konieczności, abyś spotykał się z kilkoma agentami celem pokazania im nieruchomości i przedstawienia tych samych informacji. Robisz to tylko raz, ale oczywiście bardzo skrupulatnie. Im więcej szczegółów pozna, tym skuteczniej będzie działać. Nie musisz podpisywać wielu umów pośrednictwa, a później się zastanawiać kto rzeczywiście “coś robi”, kogo poinformować o zmianie ceny, czy później o transakcji i rozwiązaniu umowy. A po finalizacji transakcji nie będziesz musiał odbierać (czasami nawet przez kilka lat) telefonów z różnych biur nieruchomości z zapytaniem o aktualność oferty. Przy umowie na wyłączność Twoje dane (numer telefonu i e-mail) nie są nigdzie publikowane.

Anna Wieruszewska, agent nieruchomości En Casa Premium Real Estate

Umowa na wyłączność jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które w ogóle nie chcą zajmować się procesem sprzedaży, czy wynajęcia swojej nieruchomości, a całość zlecają jednemu, wyspecjalizowanemu pośrednikowi – profesjonalnej agencji nieruchomości, która przeprowadzi skutecznie cały proces.

Oszczędność czasu

Ograniczenie spotkań z pośrednikami to zdecydowana oszczędność Twojego czasu. Wyobraź sobie, że nie musisz odbierać już więcej telefonów od przypadkowych pośredników nieruchomości oraz klientów, którzy jednak w większości nie są zainteresowani i tylko niestety zabierają Twój cenny czas. Koordynowanie spotkań z klientami to również nie prosta rzecz. Ktoś może to zrobić za Ciebie.

Dodatkowo jeśli Twoja nieruchomość nie jest już zamieszkana, to dobrym rozwiązaniem jest przekazanie kluczy pośrednikowi, z którym masz podpisaną umowę na wyłączność. Dzięki temu nie musisz pojawiać się na wszystkich spotkaniach z potencjalnym klientem. Takie jednak rozwiązanie jest możliwe i całkowicie bezpieczne tylko przy umowie na wyłączność.

Agentowi nieruchomości, z którym współpracujesz na zasadach wyłączności możesz powierzyć także całość spraw formalno – prawnych związanych z samą transakcją (uzyskanie wymaganych dokumentów, prowadzenie transakcji, a niekiedy nawet wstępne negocjacje).

Doradztwo oraz zaangażowanie

Jedną z najważniejszych cech takiej współpracy jest zaufanie, zaangażowanie oraz komunikacja. Możliwe jest to jednak tylko w przypadku jak dobrze poznasz pośrednika, a on Ciebie. Im lepiej Agent Nieruchomości pozna Twoją sytuację oraz nieruchomość, tym lepiej pomoże Ci w transakcji. Chętnie doradzi na samym początku procesu (m.in. wyceni, przygotuje nieruchomość do procesu sprzedaży, a później do zdjęć i prezentacji itp.), ale także pomoże na każdym innym etapie. Czasem zastanawiasz się czy lepiej sprzedać, czy wynająć mieszkanie; co zrobić z obecnym najemcą; jak rozwiązać sytuację z kredytem oraz wiele więcej. Agent, z którym aktywnie współpracujesz i go poznasz na pewno będzie mógł Ci doradzić i pomóc.

Ważnym elementem jest komunikacja. Zapewne chcesz wiedzieć co się dzieje; jak blisko jesteś transakcji; co ulepszyć; co potencjalnym klientom się podoba itp. Przy współpracy na wyłączność pośrednik jest zobowiązany Cię stale informować o obecnej sytuacji oraz doradzać, aby przyspieszyć transakcję. Otrzymujesz pełen feedback i obraz sytuacji.

Zespół En Casa, biuro nieruchomości
Zespół En Casa Premium Real Estate

Jeśli się jeszcze zastanawiasz, czy warto współpracować na zasadach wyłączności to zachęcamy do spotkania z naszym zespołem. En Casa może być Twoim doskonałym partnerem. Każdy z nas zawsze angażuje się w swoją pracę, jednak Umowa Ekskluzywna to gwarancja przyjemnej i udanej współpracy. My zadbamy, aby była skuteczna!

Skontaktuj się z nami tel. +48 607 388 349 

FORMULARZ

Umów się z nami na spotkanie
i odkryj nowy komfort obsługi

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez EN CASA Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Warszawie, ul. Studencka 55, 02-735 Warszawa, moich danych osobowych w postaci: imienia, nazwiska, adresu e-mail oraz numeru telefonu, w celach marketingowych, w tym do przesyłania mi ofert dotyczących usług w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami (w tym ofert dotyczących nieruchomości) oraz informacji na temat prowadzonej działalności.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od EN CASA Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Warszawie, ul. Studencka 55, 02-735 Warszawa, komunikacji marketingowej oraz informacji handlowych, w tym ofert dotyczących usług w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami (m.in. ofert dotyczących nieruchomości) oraz informacji na temat prowadzonej działalności, poprzez:

*  pola wymagane

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest EN CASA Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Warszawie, ul. Studencka 55, 02-735 Warszawa.… czytaj więcej