Nieruchomości w 2020 roku – kupować mieszkanie teraz czy poczekać na spadek cen?
“Ceny mieszkań rosną jak na drożdżach i nic nie wskazuje na to, by trend ten w 2020 roku miał się zmienić. Mimo to chętnych do zakupu nieruchomości nie brakuje. Na rynku pierwotnym najlepsze oferty znikają zanim ujrzą światło dzienne, a perełki z rynku wtórnego sprzedawane są z dnia na dzień.”
Od kilku lat na rynku nieruchomości, także na lokalnym rynku mazowieckim, mamy do czynienia z systematycznymi wzrostami cen. Aktualnie szacowana cena transakcyjna za m² w Warszawie wynosi 8900 zł. Jak wskazują eksperci, mijający rok był pod względem wzrostów cen rekordowy. Czego możemy spodziewać się w 2020 roku? Czy mamy do czynienia z bańką cenową, która w końcu pęknie, czy ceny mieszkań nadal będą rosły? Regionalni eksperci z biura En Casa Premium Real Estate, laureaci nagrody Lider Nieruchomości Otodom 2019 prognozują, co czeka nas w nowym roku i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, decydując się na zakup mieszkania lub domu w Warszawie.
Rynek nieruchomości w Polsce
Rynek nieruchomości kształtowany jest przez dwa współistniejące czynniki: zapotrzebowanie na mieszkania (popyt) i dostępność nieruchomości (podaż). Jest ważną częścią całej gospodarki kraju i ma na nią ogromny wpływ. Na ocenę jego kondycji w 2019 roku wpływ miały w głównej mierze: wysokie ceny nieruchomości, tanie kredyty hipoteczne i niskie stopy procentowe. Jak długo to potrwa? – Przewidujemy, że rok 2020 będzie kontynuacją trendów z 2019, choć tempo wzrostu cen powinno wyhamować. Dużych spadków cen nie przewidujemy, za to stabilizację jak najbardziej – podsumowuje Krystian Podbielski, Managing Director w En Casa Premium Real Estate.
(…)
Charakterystyka rynku i ceny mieszkań w Warszawie w 2020 r.
Wszyscy planujący zakup mieszkania z drugiej ręki muszą być świadomi, że rynek ten jest bardzo podatny na wzrosty cen, o czym świadczą kilkunastoprocentowe podwyżki w największych polskich miastach takich jak Warszawa: – Ceny nieruchomości w stolicy średnio wzrosły ok. 20% na przestrzeni ostatnich 5 lat, przy czym widać wyraźne odchylenia od średniej dla konkretnych dzielnic oraz nieruchomości z segmentu Premium – podkreśla Krystian Podbielski.
Kartą przetargową większości sprzedających jest bardzo dobra lokalizacja i dostępna infrastruktura, na której brak narzekają często nabywcy mieszkań od deweloperów: – Lokalizacja, standard samego budynku lub inwestycji, położenie mieszkania w budynku (piętro, ekspozycja, widok z okien), a także taras lub balkon i jego wielkość – to rzeczy na które w pierwszej kolejności zwracają uwagę kupujący – komentuje. Jakie części miasta cieszą się największym powodzeniem wśród kupujących? – Mokotów – Metro, bezpośrednio sąsiadujący ze Śródmieściem, z dużą ilością zieleni, parków i skwerów, z wieloma prestiżowymi placówkami edukacyjnymi oraz osiedlami domów jednorodzinnych to numer jeden naszych klientów.
Następnie Śródmieście i Wola – centralnie położone, z doskonałą komunikacją, blisko zagłębia biurowego. Osiedla takie jak Browary Warszawskie, Mennica Residence, 19. Dzielnica, Grzybowska 4 oraz pojedyncze budynki na Woli oraz w Śródmieściu w sposób ciągły przyciągają ludzi planujących zakup dla siebie oraz w celach inwestycyjnych. Ponadto zielona część Śródmieścia – Powiśle, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, co wyraźnie odbija się na cenach ofertowych oraz transakcyjnych. Wilanów i jego nowa część, czyli Miasteczko Wilanów i spójna, jednolita zabudowa wraz z ustrukturyzowanym przekrojem mieszkańców. Jedno z najlepszych miejsc pod kątem infrastruktury społecznej i rodzinnej. Bardzo wygodne i świadomie wybierane miejsce dla rodzin z dziećmi. Przystępne cenowo. Stary Wilanów oraz Zawady i Powsin przyciągają ludzi poszukujących własnego domu, szczególnie teraz, w obliczu dynamicznego wzrostu cen mieszkań. Praga Północ odkryta w ostatniej dekadzie, przeżywa absolutny rozkwit. Nowe inwestycje (m. in. Port Praski), rewitalizacja kolejnych kamienic i całych kwartałów, a co się z tym wiąże wymiana pokoleniowa i społeczna.. To wszystko zmienia obraz Pragi Północ z niebezpiecznej acz historycznie pięknej, na przyjazną do życia – dodaje Krystian Podbielski.
Czy początek roku to dobry czas na kupienie mieszkania?
Jak podkreślają eksperci, nie ma powodów, by spieszyć się z decyzją o kupnie mieszkania. Istotne jest w jakim celu chcemy kupić nieruchomość, czy jest to decyzja inwestycyjna, czy związana z założeniem rodziny. – Każda pora roku jest dobrym czasem na zakup nieruchomości, o ile jest pełna decyzyjność i możliwości. Na początku roku ceny transakcyjne są nieco niższe, ale także podaż ofert jest wyraźnie niższa niż w sezonie letnim i jesiennym. Eksperci podkreślają, by brać pod uwagę nie tylko swoje wymagania, ale również czas, możliwości i mierzyć siły na zamiary. Proces kupna nieruchomości potrafi być żmudny i skomplikowany, dlatego dobrze mieć wsparcie ze strony eksperta. – Widać bardzo wyraźną zmianę zachowań kupujących. Coraz częściej i chętniej korzystają oni z doradztwa i wsparcia pośrednika, oczekując w zamian bezpieczeństwa i kompleksowej opieki. Rekomendacje – ustne od przyjaciół i znajomych oraz recenzje on-line są pierwszym krokiem. Kolejnym jest sprawdzenie biura nieruchomości, które stoi za konkretnym pośrednikiem a następnie osobiste spotkanie. W istocie rzeczy, takie założenie wyboru zaufanego partnera w zakresie zakupu czy sprzedaży nieruchomości, oszczędza bardzo dużo czasu w przyszłości – reasumuje Krystian Podbielski.
Czy zatem rok 2020 jest odpowiednim na zakup mieszkania? Póki co przyczyny wzrostu cen nieruchomości są niezmienne. Względnie dobra koniunktura, rosnące koszty materiałów budowlanych i brak rąk do pracy to czynniki, które mogą nieznacznie wpływać na wahania cenowe w pierwszej połowie roku. Bardzo prawdopodobne jednak, że rok 2020 będzie czasem powolnego stabilizowania się rynku nieruchomości przy zrównoważonym wzroście cen, lekkim spadku popytu i nieco większej redukcji podaży.
Cały artykuł dostępny jest na stronie Polska The Times.